Постембрионален Период
Следзародишният период обхваща времето от излюпването на яйцето или раждането до смъртта на индивида. През този период продължават процесите на растеж и развитие, които включват голям брой клетъчни деления, последвани от диференциране на клетките. Растежът представлява необратимо увеличаване на размерите на тялото. При животните той е ограничен и следва хода на определена крива. В отделните групи животни детайлите могат да варират много. Отделните части на тялото могат да нарастват с различна скорост.
Следзародишното развитие на гръбначните се осъществява съгласно генетичната програма и се регулира чрез хормони, отделяни от щитовидната, надбъбречните и половите жлези. Тяхната секреция се контролира от хормони на хипофизата, която е под контрола на подхълмието на междинния мозък. В подхълмието се синтезират и някои хормони, които се отделят от хипофизата.
Развитието може да бьде пряко или непряко.
а) пряко развитие - Следзародишно развитие, което протича без резки физиологични и морфологични изменения, се нарича пряко развитие. Такова е развитието при много безгръбначни (някои червеи, сухоземни охлюви, паяци) и при повечето гръбначни животни (риби, влечуги, птици, бозайници). При тях образуването на органите е почти напълно завършено в края на ембрионалния период. Новородените и новоизлюпените, макар и с малки размери, приличат на възрастните. Тъканите и органите им нарастват и се доразвиват. Най-значително развитие претърпява половата система. Изменят се и пропорциите на тялото. Следзародишният период на човека се преминава през три стадия: стадий на растеж и развитие (юношески, младежки стадий), стадий на зрялост (стадий на възрастния човек) и стадий на старост.
б) непряко развитие - То се наблюдава при много безгръбначни животни (мешести, червеи, бодлокожи, повечето членестоноги) и при някои риби и при земноводните. От яйцето се излюпва ларва (личинка), която се различава по устройство и начин на живот от възрастния индивид. Превръщането на ларвата във възрастен индивид чрез резки трансформации се нарича развитие чрез метаморфоза. Метаморфозата включва редица стадии, през които се осъществяват дълбоки морфологични и физиологични преобразувания - настъпва реорганизация на тялото. Тя е съпроводена с разграждане на ларвни тъкани. Метаморфозата бива непълна и пълна. Непълна метаморфоза се наблюдава при хлебарки, скакалци, щурци. При нея яйцето се развива до възрастен (имаго) през серия от миниатюрни възрастни без крила, наречени нимфи. Между всеки два стадия на развитието на нимфата протича събличане и растеж.
Други насекоми като пеперудите, молците, и мухите претърпяват пълна метаморфоза. Яйцето се развива в ларва, която рязко се отличава от възрастния организъм. След активен стадий на хранене и растеж, след серия от събличания ларвата навлиза в привиден стадий на покой, наречен какавида. Той протича в пашкул. В неподвижната и привидно неактивна какавида освен нервната система и няколко малки групи от клетки всички органи се разграждат чрез фагоцитоза до течност, богата на хранителни вещества. От групите клетки се образуват органите на възрастния организъм - имаго, като клетките се делят и диференцират, използвайки за източник на храна разтворените тъкани на ларвата.